Co trzeba zrobić, aby wziąć kredyt hipoteczny?

Są takie sytuacje, kiedy nasze marzenie jak kupno mieszkania czy domu jest ograniczone brakiem odpowiednich środków finansowych. Wtedy rozważamy najkorzystniejszy kredyt hipoteczny i udajemy się do wybranej placówki bankowej lub doradcy finansowego w celu dopełnienia formalności.

Wniosek kredytowy i podpisanie umowy na kredyt hipoteczny

Po rozważeniu wszelkich ofert kredytów hipotecznych i wybraniu tej jednej dla nas najlepszej przygotowujemy się do złożenia wniosku kredytowego w wybranym przez nas banku. Wniosek taki jest bardziej skomplikowany niż w przypadku udzielania popularnych kredytów gotówkowych, więc należy się do tego starannie przygotować. Bank wydaje decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego w ciągu 21 dni od momentu złożenia przez nas wniosku. Natomiast nam przysługuje 14 dni na przeczytanie i zapoznanie się z warunkami kredytu hipotecznego zawartymi w umowie. Oczywiście jest to czas liczony od momentu wydania pozytywnej decyzji przez nasz bank. To w naszym obowiązku jest zapoznanie się z finalną wersją umowy i dokładnym przeanalizowaniu całego dokumentu. Naszą uwagę powinna zwrócić data spłaty raty udzielonego kredytu hipotecznego, aby ułatwić nam połączenie tego terminu z datą otrzymywania wynagrodzenia lub innej formy dochodu. Zgodnie z ustawą prowadzenie rachunku bankowego w tym przypadku powinno być darmowe.

Wypłata i możliwości wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego

Podpisanie umowy kredytowej nie wiąże się jednocześnie z przelaniem środków na nasze konto. Aby tak się stało umowę należy sfinalizować w obecności notariusza. Dodatkowo bank, aby przelać i wypłacić środki poza aktem notarialnym będzie wymagał od nas umowy kupna – sprzedaży lub przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości. Mamy również możliwość wcześniejszej spłaty naszego kredytu hipotecznego. Zgodnie z przepisami bank pobiera prowizję w wysokości maksymalnie 3% spłaconej wcześniej kwoty i może pobrać ją jedynie w okresie do 3 lat od momentu podpisania przez nas umowy kredytowej.