Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny to umowa kredytowa zawarta pomiędzy bankiem a kredytobiorcą na dłuższy okres czasu. Z reguły taki kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup mieszkania, ziemi lub innych nieruchomości i jest udzielany na 10, 20, a nawet 30 lat. Pomimo atrakcyjności warunków spłaty zobowiązania kredytowego, jak każdy inny rodzaj kredytu, kredyt hipoteczny ma wiele niuansów i aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Co należy wziąć pod uwagę ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Stojąc przed wyborem jednej z wielu ofert kredytów hipotecznych, każdy potencjalny kredytobiorca musi wziąć pod uwagę dwa główne czynniki, dostępność minimalnej kwoty na pierwszą ratę kredytu hipotecznego i zdolność kredytową. Ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat polska gospodarka nieco się zmieniła, a warunki udzielania kredytów hipotecznych zostały zmienione, zaciągnięcie kredytu na nieruchomość na pełne 100% kosztów mieszkania lub gruntu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Na dziś dzień, aby uzyskać pozytywny wynik kredytu, konieczne jest wpłacenie co najmniej 20-25% całkowitej wartości nieruchomości. Warunek ten wszedł w życie w 2017 roku. Jednocześnie istnieje możliwość obniżenia własnej wpłaty początkowej, jeśli wykupi się dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku posiadania ubezpieczenia, wysokość obowiązkowej wpłaty początkowej nie będzie mogła być wyższa niż 10% wartości rynkowej nieruchomości. 

Co wpływa na zdolność kredytową?

Wnioskując o kredyt hipoteczny na dom, mieszkanie lub działkę, każda instytucja bankowa indywidualnie ocenia zdolność kredytową kredytobiorcy, na podstawie której podejmowana jest decyzja o wydaniu maksymalnej możliwej kwoty i okresie kredytowania. Oceniając zdolność kredytową banki biorą pod uwagę takie aspekty jak: wysokość dochodów, źródło dochodu, wiek potencjalnego kredytobiorcy, liczbę członków rodziny, w tym osób niepracujących, dostępność ważnych umów kredytowych oraz całą historią kredytowa. Jest to standardowa lista warunków, na podstawie których wszystkie banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu. Dlatego zanim kupisz mieszkanie radzimy zapoznać się z różnymi ofertami kredytów hipotecznych w różnych bankach. W tym celu można zapoznać się z rankingiem pożyczek hipotecznych lub skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych. W ten sposób obliczymy sobie też wstępną zdolność kredytową.