
W rachunkowości bardzo często pojawia się pojęcie inwestycji długoterminowych. To nic innego jak jeden ze składników należących do aktywów trwałych, które powinny być utrzymywane przez przedsiębiorstwo w okresie dłuższym niż jeden rok w celu osiągnięcia ekonomicznych korzyści. Można do nich zaliczyć wiele różnych składników jak między innymi wartości niematerialne i prawne, długotrwałe aktywa finansowe czy też nieruchomości.
Co zaliczamy do inwestycji długoterminowych?
Wiemy już wszystko na temat inwestycja, co to znaczy dokładnie. Do długoterminowych inwestycji możemy zaliczyć między innymi nieruchomości, wartości niematerialne i prawne oraz długotrwałe aktywa finansowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do inwestycji długoterminowych można również zaliczyć kamienie lub metale szlachetne. Pierwszy element dotyczy nieruchomości, które nie są wykorzystywane do realizacji podstawowych zadań przedsiębiorstwa, jednak generują one przychody. Oczywiście nie można z góry określić, kiedy inwestycja się zwróci. Wartości niematerialne i prawne kupowane są w celi uzyskiwania korzyści materialnych w przyszłości. Z kolei ostatni element inwestycji to długotrwałe aktywa finansowe, które będą wymagane czy też przeznaczone do zbycia w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od daty ich zakupu lub założenia. Wiele przedsiębiorców zastanawia się inwestycja, kiedy w koszty. W przypadku, gdy długoterminowe inwestycje nie przyniosą firmie żadnych korzyści ekonomicznych, w okresie dłuższym niż rok, niezbędne będzie dokonanie aktualizujących odpisów. Należy je dokonać nie później niż do końca obecnego okresu sprawozdawczego.
Jak ujmować inwestycje długoterminowe?
Obecnie bardzo wiele przedsiębiorców zastanawia się nad tym inwestycje długoterminowe, gdzie w bilansie należy je ująć. Najczęściej trafiają one do różnych grup znajdujących się w aktywach trwałych. Księgowane są na koncie o numerze 03, czyli „Długoterminowe aktywa finansowe”. Po stronie Wn ujmuje się zwiększenia stanu, a z kolei po stronie Ma jego zmniejszenia. Wartości niematerialne i prawne mogą być ujmowane na wiele sposobów, jednak najczęściej wykorzystuje się ceny nabycia, koszty wytworzenia czy też przeszacowaną wartość. W przypadku akcji oraz obligacji przyjmuje się cenę nabycia, która zostaje pomniejszona o odpisy z tytułu utraty wartości lub wartości godziwej. Bardzo często przedsiębiorcy zastanawiają się, która inwestycja wiąże się w najmniejszym ryzykiem. Warto pamiętać o tym, że pożyczki długoterminowe wymagają przeprowadzenia wyceny na bieżąco z wartości nominalnej w dniu, gdy one powstały. Ten element można również wyceniać zgodnie ze skorygowaną ceną nabycia. Wiemy już, w jaki sposób działają inwestycje długoterminowe. Warto zastanowić się jednak skąd pieniądze na inwestycję tuż przed jej rozpoczęciem. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy naprawdę wiele możliwości do wyboru, a przedsiębiorcy coraz częściej decydują się skorzystać z obcego kapitału pozyskanego z kredytów lub pożyczek bankowych.
WARTO WIEDZIEĆ:
Kalkulator kredytów hipotecznych: https://www.open.pl/kredyt-hipoteczny