
Wiele osób w naszym kraju coraz częściej zastanawia się, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA. Dylematy tego typu nie dotyczą zresztą samych miłośników Mustangów tudzież Chargerów – rosnące zainteresowanie wozami zza oceanu udziela się bowiem także i przedsiębiorcom, chcącym postawić na auta sprawdzone, a przy tym niedrogie. Jak zauważa bowiem wielu ekspertów, nawet najpopularniejsze auta w USA są bowiem znacznie tańsze, niż pojazdy kupowane w Europie Zachodniej. Należy jednak pamiętać, że kwestia ta dotyczy wyłącznie samej ceny aut. Koszt samego transportu jest bowiem znacznie wyższy, w porównaniu z importem wozu niemieckiego tudzież holenderskiego. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.
Najpopularniejsze auta w USA – ile za nie zapłacimy?
Wyliczając, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA, nie zapominajmy, że pojazd będzie tu wymagać bardziej złożonego transportu. Do tego dochodzi cło oraz akcyza, czyli podatek VAT oraz wszelkie opłaty celne. Nie oznacza to jednak, że za zakup amerykańskiego wozu musimy zapłacić małą fortunę. Niższe koszty samego auta, szczególnie używanego, wciąż czynią bowiem ogólną inwestycję znacznie przystępniejszą cenowo. Pamiętajmy też o prowizjach. Ich wysokość zależy przede wszystkim od tego, jak kupujemy samochód. Zarówno banki, jak i domy aukcyjne nierzadko naliczają bowiem dodatkowe opłaty według przyjętych przez siebie cenników. Do tego dochodzi również prowizja dla naszego pośrednika, czyli firmy trzeciej, która zajmie się wszystkimi kwestiami prawnymi, z którymi problemy może mieć zwykły kupujący.
Wspomniane wcześniej opłaty celne również zasługują tu na omówienie. Według prawa amerykańskiego, to właśnie kupujący ma obowiązek pokrycia kosztów importu. Wysokość cła, w przypadku importu do portu niemieckiego, wyniesie nas około 10 procent. Wysokość akcyzy jest z kolei uzależniona od pojemności silnika, wynosząc 3,1-18,7 procent wartości samochodu. Nie bez znaczenia jest tu też podatek VAT. Kupując nowy samochód, musimy liczyć się z tym, że wyniesie nas on 23 procent. Z tego też powodu, wielu nabywców decyduje się na opłacenie podatku w Niemczech, wynoszącego 19 procent. Pamiętajmy też, że historyczne, najpopularniejsze auta w USA nie wymagają od nas opłaty akcyzy ani cła.