W dzisiejszych czasach upadłość konsumencka jest bardzo znanym pojęciem. Wbrew pozorom każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się, aby skorzystać z tej możliwości. Oczywiście cała procedura nie jest prosta, ponieważ warunki są bardzo szczegółowo określone. Głównym zadaniem jest oddłużenie osoby fizycznej oraz zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
Czym dokładnie jest upadłość konsumencka?
Mimo popularności tego rozwiązania wiele osób zastanawia się, co to jest upadłość konsumencka. Głównym zadaniem całej procedury jest oddłużenie z całości lub też części zadłużenia, którego dana osoba fizyczna nie będzie w stanie spłacić. Wniosek możemy również zgłosić w momencie, gdy do zadłużenia przyczyniły się przyczyny losowe. Ważne jest również to, że upadłość dotyczy jedynie długów, które powstały przed ogłoszeniem upadłości. Upadłość konsumencka przepisy mówią o tym, że można ją ogłosić w momencie, gdy osiągane miesięczne wynagrodzenie nie pozwala na pokrycie wydatków związanych ze spłatą długów. Oczywiście cala procedura regulowana jest na postawie nowelizacji ustawy z 31 grudnia 2014 roku.
Wniosek o upadłość konsumencką
Wiemy już, jak działa upadłość konsumencka. Wbrew pozorom wniosek nie jest zbyt skomplikowany i z pewnością z jego wypełnieniem poradzi sobie każdy. Oczywiście cała procedura wiąże się z poznaniem wszystkich szczegółów dotyczących tego postępowania. W niektórych przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalistów, co pozwoli zaoszczędzić nam dość dużo czasu i uchroni nas przed możliwością popełnienia błędu. Upadłość konsumencka gdzie złożyć wniosek, aby został on rozpatrzony? Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta, ponieważ wniosek należy złożyć do sądu upadłościowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Warto wiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z szeregiem ograniczeń. Do najważniejszych można zaliczyć ograniczenie ilości umów, które są możliwe do zawierania w ramach zakupów produktów codziennego użytku. Cały majątek zostaje również przekazany syndykowi, a osoba traci prawo do zarządzania całym posiadanym majątkiem.
Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej
Bardzo często zastanawiają się osoby, dla których jedynym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka, ile trwa cała procedura. Wbrew pozorom w przepisach prawa nie ustalono żadnych szczegółowych terminów. Najczęściej odrzucenie lub zatwierdzenie złożonego wniosku odbywa się do trzech tygodni, jednak procedura może potrwać nawet 3 miesiące. Dość popularnym obecnie rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. Kto spłaca długi wyniku jej ogłoszenia? Jeżeli dłużnik posiada jakiś majątek, sąd z pewnością zarządzi konieczność jego sprzedaży. W przypadku, gdy w posiadaniu danej osoby nie pozostaje już żaden majątek, niezbędne będzie ustalenie planu spłat. Najczęściej obejmuje on 12,24 a w wielu przypadkach nawet 36 miesięcy. To właśnie w tym okresie dłużnik zmuszony jest do przekazywania określonej kwoty pieniędzy na rzecz zobowiązań.